KNP1WSJR-52-5R1
DigiKey Part Number
13-KNP1WSJR-52-5R1TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-KNP1WSJR-52-5R1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KNP1WSJR-52-5R1
Description
RES 5.1 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.1 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KNP1WSJR-52-5R1 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)