KNP100JT-73-0R24
DigiKey Part Number
KNP100JT-73-0R24-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KNP100JT-73-0R24
Description
RES 0.24 OHM 5% 1W AXIAL
Detailed Description
240 mOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)