FRM1WSJR-52-10R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 3.366
Datasheet
10 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Metal Film
FRM1WSJR-52-10R
DigiKey Part Number
FRM1WSJR-52-10R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRM1WSJR-52-10R
Description
RES 10 OHM 5% 1W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FRM1WSJR-52-10R Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Safety
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)