FMP300FRF73-10K
DigiKey Part Number
13-FMP300FRF73-10KTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-FMP300FRF73-10KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP300FRF73-10K
Description
RES 10K OHM 1% 3W AXIAL
Detailed Description
10 kOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
FMP300FRF73-10K Models
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)