FMP200JR-52-6R8
DigiKey Part Number
6.8ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
6.8ZCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP200JR-52-6R8
Description
RES 6.8 OHM 5% 2W AXIAL
Detailed Description
6.8 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
FMP200JR-52-6R8 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)