FMP200JR-52-240K
DigiKey Part Number
240KZTR-ND - Tape & Reel (TR)
240KZCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP200JR-52-240K
Description
RES 240K OHM 5% 2W AXIAL
Detailed Description
240 kOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
FMP200JR-52-240K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)