FMP200JR-52-12R
DigiKey Part Number
12ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
12ZCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP200JR-52-12R
Description
RES 12 OHM 5% 2W AXIAL
Detailed Description
12 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
FMP200JR-52-12R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)