FMP200FRF52-274K
DigiKey Part Number
274KYTR-ND - Tape & Reel (TR)
274KYCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP200FRF52-274K
Description
RES 274K OHM 1% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
274 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FMP200FRF52-274K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)