FKN5WSJR-73-47R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 984
Datasheet
47 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound
FKN5WSJR-73-47R
DigiKey Part Number
FKN5WSJR-73-47R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKN5WSJR-73-47R
Description
RES 47 OHM 5% 5W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FKN5WSJR-73-47R Models
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)