FKN200JR-73-8R2
DigiKey Part Number
13-FKN200JR-73-8R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-FKN200JR-73-8R2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKN200JR-73-8R2
Description
RES 8.2 OHM 5% 2W AXIAL
Detailed Description
8.2 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
FKN200JR-73-8R2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)