FKN1WSJT-52-10R
DigiKey Part Number
13-FKN1WSJT-52-10RCT-ND - Cut Tape (CT)
13-FKN1WSJT-52-10RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKN1WSJT-52-10R
Description
RES 10 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FKN1WSJT-52-10R Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Safety
Series
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)