CC0805JRNPOBBN221
DigiKey Part Number
311-4257-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-4257-1-ND - Cut Tape (CT)
311-4257-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805JRNPOBBN221
Description
CAP CER 220PF 500V C0G/NPO 0805
Detailed Description
220 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805JRNPOBBN221 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)