CC0805JRNPOBBN121
DigiKey Part Number
13-CC0805JRNPOBBN121TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0805JRNPOBBN121CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0805JRNPOBBN121DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805JRNPOBBN121
Description
CAP CER 120PF 500V C0G/NPO 0805
Detailed Description
120 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805JRNPOBBN121 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)