CC0603JRNPO9BN562
DigiKey Part Number
13-CC0603JRNPO9BN562TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0603JRNPO9BN562CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0603JRNPO9BN562DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603JRNPO9BN562
Description
CAP 0603 50V 5.6 NF NPO
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)