CC0603FRNPO9BN511
DigiKey Part Number
13-CC0603FRNPO9BN511TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0603FRNPO9BN511CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0603FRNPO9BN511DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603FRNPO9BN511
Description
CAP CER 510PF 50V C0G/NPO 0603
Detailed Description
510 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603FRNPO9BN511 Models
Category
Voltage - Rated
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)