CC0603CPNPO9BN1R5
DigiKey Part Number
13-CC0603CPNPO9BN1R5TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0603CPNPO9BN1R5CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0603CPNPO9BN1R5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603CPNPO9BN1R5
Description
CAP CER 1.5PF 50V C0G/NPO 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0603CPNPO9BN1R5 Models
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)