CC0201JRX7R8BB102
DigiKey Part Number
311-3685-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3685-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3685-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0201JRX7R8BB102
Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0201
Detailed Description
1000 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
CC0201JRX7R8BB102 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)