BZT52C30W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 5.950
Datasheet
Zener Diode 30 V 500 mW ±6.67% Surface Mount SOD-123
BZT52C30W
DigiKey Part Number
13-BZT52C30WTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-BZT52C30WCT-ND - Cut Tape (CT)
13-BZT52C30WDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C30W
Description
DIODE ZENER 30V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 21 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±6.67%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW