BZT52C24W
DigiKey Part Number
13-BZT52C24WTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-BZT52C24WCT-ND - Cut Tape (CT)
13-BZT52C24WDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C24W
Description
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 24 V 500 mW ±5.83% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 16.8 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5.83%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW