BZT52C18W
DigiKey Part Number
13-BZT52C18WTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-BZT52C18WCT-ND - Cut Tape (CT)
13-BZT52C18WDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C18W
Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 18 V 500 mW ±6.39% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12.6 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6.39%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW