BK30-900-SZ
DigiKey Part Number
13-BK30-900-SZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK30-900-SZ
Description
PTC RESET FUSE 30V 9A RAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 9 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
20 s
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
5 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
20 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.957" L x 0.122" W (24.30mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
9 A
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Current - Trip (It)
18 A
Lead Spacing
0.413" (10.50mm)
Current - Max
40 A