AT0805BRD072K8L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale Thin Film
Upgrade
Vishay Dale
Panasonic Industry
Vishay Dale Thin Film
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
TE Connectivity Passive Product
2.8 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
AT0805BRD072K8L
DigiKey Part Number
AT0805BRD072K8L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT0805BRD072K8L
Description
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
AT0805BRD072K8L Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)