AF1206FR-072K43L
DigiKey Part Number
13-AF1206FR-072K43LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF1206FR-072K43L
Description
RES 2.43K OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
2.43 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)