AF0402JR-077K5L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
7.5 kOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
AF0402JR-077K5L
DigiKey Part Number
AF0402JR-077K5L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF0402JR-077K5L
Description
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
AF0402JR-077K5L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)