AF0402FR-0738R3L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 94.195
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 190
Stackpole Electronics Inc
Similar
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
38.3 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
AF0402FR-0738R3L
DigiKey Part Number
AF0402FR-0738R3L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF0402FR-0738R3L
Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AF0402FR-0738R3L Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)