AF0402FR-0730K1L
DigiKey Part Number
13-AF0402FR-0730K1LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AF0402FR-0730K1LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AF0402FR-0730K1LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF0402FR-0730K1L
Description
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
30.1 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
AF0402FR-0730K1L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)