AF0402FR-072K7L
DigiKey Part Number
13-AF0402FR-072K7LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AF0402FR-072K7LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AF0402FR-072K7LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF0402FR-072K7L
Description
RES 2.7K OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
2.7 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)