AF0402FR-0717R8L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 51.047
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 18.990
Datasheet
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
Similar
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
17.8 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
AF0402FR-0717R8L
DigiKey Part Number
AF0402FR-0717R8L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF0402FR-0717R8L
Description
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
AF0402FR-0717R8L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)