AF0201FR-0791KL
DigiKey Part Number
13-AF0201FR-0791KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF0201FR-0791KL
Description
RES 91K OHM 1% 1/20W 0201
Detailed Description
91 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)