AF0201FR-0710KL
DigiKey Part Number
13-AF0201FR-0710KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AF0201FR-0710KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AF0201FR-0710KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF0201FR-0710KL
Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0201
Detailed Description
10 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
AF0201FR-0710KL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)