AC2512FK-07750RL
DigiKey Part Number
YAG5621TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG5621CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG5621DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC2512FK-07750RL
Description
RES SMD 750 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AC2512FK-07750RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)