AC1225JK-071R2L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
1.2 Ohms ±5% 2W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AC1225JK-071R2L
DigiKey Part Number
13-AC1225JK-071R2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1225JK-071R2L
Description
RES 1.2 OHM 5% 2W 1225
Detailed Description
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.252" W (3.20mm x 6.40mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)