AC1206JRNPOBBN221
DigiKey Part Number
311-3212-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3212-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3212-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1206JRNPOBBN221
Description
CAP CER 220PF 500V C0G/NPO 1206
Detailed Description
220 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
AC1206JRNPOBBN221 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)