AC0402DRE073K3L
DigiKey Part Number
13-AC0402DRE073K3LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402DRE073K3L
Description
RES 3.3K OHM 0.5% 1/16W 0402
Detailed Description
3.3 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)