AC0402DR-072K7L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
2.7 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AC0402DR-072K7L
DigiKey Part Number
13-AC0402DR-072K7LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402DR-072K7L
Description
RES 2.7K OHM 0.5% 1/16W 0402
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)