AC0201JR-07220RL
DigiKey Part Number
13-AC0201JR-07220RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0201JR-07220RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0201JR-07220RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0201JR-07220RL
Description
RES SMD 220 OHM 5% 1/20W 0201
Detailed Description
220 Ohms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AC0201JR-07220RL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)