AC0201JR-0715KL
DigiKey Part Number
AC0201JR-0715KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0201JR-0715KL
Description
RES SMD 15K OHM 5% 1/20W 0201
Detailed Description
15 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AC0201JR-0715KL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)