AC0201FR-07150KL
DigiKey Part Number
YAG5157TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG5157CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG5157DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0201FR-07150KL
Description
RES SMD 150K OHM 1% 1/20W 0201
Detailed Description
150 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AC0201FR-07150KL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)