AA2512FK-07510RL
DigiKey Part Number
AA2512FK-07510RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA2512FK-07510RL
Description
RES SMD 510 OHM 1% 1W 2512
Detailed Description
510 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AA2512FK-07510RL Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)