821KD07J is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Eaton - Electronics Division
Eaton - Electronics Division
820 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
821KD07J
DigiKey Part Number
13-821KD07J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
821KD07J
Description
VARISTOR 820V 1.75KA DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
73J
Capacitance @ Frequency
60 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V