820KD20J
DigiKey Part Number
13-820KD20J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
820KD20J
Description
VARISTOR 82V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
82 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
90 V
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
56J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
4900 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Varistor Voltage (Min)
74 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V