681KH07-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
680 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
681KH07-FTR
DigiKey Part Number
13-681KH07-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
681KH07-FTR
Description
VARISTOR 680V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
42J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
75 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V