680KH14-OP10
DigiKey Part Number
13-680KH14-OP10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
680KH14-OP10
Description
VARISTOR 68V 1KA DISC 14MM
Customer Reference
Detailed Description
68 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
75 V
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
14J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
2900 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Varistor Voltage (Min)
61 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
68 V