680KH05-TR
DigiKey Part Number
13-680KH05-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
680KH05-TR
Description
VARISTOR 68V 250A DISC 5MM
Customer Reference
Detailed Description
68 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
75 V
Current - Surge
250 A
Series
Energy
2.2J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
370 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Varistor Voltage (Min)
61 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
68 V