680KH05-OTB
DigiKey Part Number
13-680KH05-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
680KH05-OTB
Description
VARISTOR 68V 250A DISC 5MM
Customer Reference
Detailed Description
68 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
75 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
250 A
Series
Energy
2.2J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
370 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
61 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
68 V