680KD20J-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
68 V 3 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
680KD20J-FTR
DigiKey Part Number
13-680KD20J-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
680KD20J-FTR
Description
VARISTOR 68V 3KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
75 V
Manufacturer
Current - Surge
3 kA
Series
Energy
49J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
5800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Varistor Voltage (Min)
61 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
68 V