680KD14J-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
68 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
680KD14J-OTR
DigiKey Part Number
13-680KD14J-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
680KD14J-OTR
Description
VARISTOR 68V 2KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
75 V
Manufacturer
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
24J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
2900 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Varistor Voltage (Min)
61 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
68 V