680KD10-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Bourns Inc.
Datasheet
Bourns Inc.
Datasheet
68 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
680KD10-OTR
DigiKey Part Number
13-680KD10-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
680KD10-OTR
Description
VARISTOR 68V 500A DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
75 V
Manufacturer
Current - Surge
500 A
Series
Energy
8.2J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
1500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Varistor Voltage (Min)
61 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
68 V