5KP70CA/B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
113V Clamp 45.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP70CA/B
DigiKey Part Number
13-5KP70CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP70CA/B
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
45.1A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V