5KP54A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
87.1V Clamp 58.6A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP54A/TR13
DigiKey Part Number
13-5KP54A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP54A/TR13
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
58.6A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V